İstanbul Kent Arkeolojisinden bir Kesit: Deniz Surları

LAGS R.G. ve Arkeomedya işbirliği ile hazırlanan Koruma seminerlerinin ikinci bölümünde konuğumuz Abdullah Gül Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Nisa Semiz. İstanbul Kent Arkeolojisinden bir Kesit: Deniz Surları başlıkla sunum sizleri surların sırlarına dair bir yolculuğa davet ediyor. Semineri Arkeomedya Youtube kanalından izleyebilirsiniz. 

Görsel içerik bakımından da oldukça zengin bu seminerde surlara dair tarihi bilgiler edinmenin yanı sıra günümüzdeki durumlarını görme şansına da erişebileceksiniz.  Resitüsyon haritaları ve geçmiş yüzyıllardan çizimler sayesinde karşılaştırmalı bir yaklaşımın da önünün açıldığı sunum, izleyicilere süreçleri anlamada epey kolaylık vaat ediyor. İstanbul’da kentsel dönüşüm ve modernleşme hakkında bilgilendirirken, aynı zamanda inşa ve kazılar sırasındaki bilinçsizliğin tehlikelerine de dikkat çekiyor.  Bunun dışında savunma mimarisinde kullanılan teknikler de masaya yatırılıyor. Surların ilk inşasından günümüze dek gerçekleştirilmiş geliştirme ve onarma çalışmalarına kadar her türlü bilgiyi videoda bulabilirsiniz. 

Bunlara ek olarak, kentsel yapılarda yanlış planlama, tarihi kültürel haritalamalardaki eksiklikler gibi sebeplerden doğan sorunlara değinilerek disiplinler arası çalışmaya işaret edinildi.  

Dr. Öğr. Üyesi Nisa Semiz’e katkılarından ve Arkeomedya youtube kanalının Koruma Seminerleri’ne konuk olduğu için teşekkür ederiz. 

You will be able to see the current situations of the walls of İstanbul besides obtaining historical information thanks to its highly rich visual content. Restitution maps and panoramic drawings from past centuries enable comparison with earlier times of the city and comprehensible knowledge about processes. Informing about urban transformation and modernization in İstanbul draws attention to the dangers of ignorance during the constructions and excavations. Technics used in defensive architecture are also discussed in detail. You can find all kinds of information in the video, from the first constructions of the walls to the modifications and repairments carried out until today.

In addition to these, issues caused by misplanning in urban constructions, deficiencies in the mapping of cultural-historical heritage mentioned by pointing to the multidisciplinary approach. 

Thanks, Dr.Lecturer Nisa Semiz for her contributions and being a guest to the Arkeomedya youtube channel within the scope of Conservation Seminars.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s