”MÖ. 3. Binyılda Batı Anadolu, Ege Adaları ve Balkanlar’da Kentleşme”

Arkeomedya tarafından hazırlanan Arkeoloji Sohbetlerinin 27.bölümünde konuğumuz Dr. Nihan Naiboğlu. ”MÖ. 3. Binyılda Batı Anadolu, Ege Adaları ve Balkanlar’da Kentleşme” adlı semineri Arkeomedya Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Bu seminerde, öncelikle dönemin karakteristik özellikleri açıklanıyor ve Batı Anadolu, Ege Adaları ve Balkanlardaki yerleşimler ile Doğu’daki yerleşimler arasındaki farklılıklar belirtiliyor. Bu dönemdeki iletişim ağlarının genişliği vurgulanıyor ve bu ağların sağladığı katkılara değiniliyor. Ticaret ağları ve kentleşme arasındaki bağlantının altı çiziliyor. M.Ö.3000 yılındaki kentleşme ölçütleri ve modelleri sunuluyor.

‘Anıtsallık’ kavramı açıklanıyor ve seminerde odaklanılan bölgelerdeki yapılar değerlendiriliyor. Hacılar Büyük Höyük, Seyitömer ve Küllüoba örnekleri ile Anadolu yerleşim planı; Troia, Limontepe, Thermi ve Kanlıgeçit örnekleri ile Batı Anadolu, Ege Adaları ve Balkanlardaki yerleşim türleri açıklanıyor. Bunların yanı sıra Mezopotamya ve Anadolu’daki hanedanlıklar ve yönetim biçimleri hakkında bilgiler bulabileceğiniz seminerde, İpek Yolu’nun ilk oluşum rotalarına dair de fikir edinebilirsiniz.

Dr.Nihan Naiboğlu’na katkılarından ve Arkeoloji Sohbetleri kapsamında Arkeomedya Youtube kanalına konuk olduğundan dolayı teşekkür ederiz.

In the 27th episode of Archeology Conservations arranged by Arkeomedya, our guest is Dr. Nihan Naiboğlu. You can watch the seminar titled ‘ Urbanization in West Anatolia, Aegean Islands and The Balcans in the 3rd Century BC’ on Arkeomedya Youtube Channel.

In this seminar, firstly the characteristics of the period are explained and the differences between the settlements in Western Anatolia, the Aegean islands, and the Balkans and the settlements in the East are stated. A wide range of networks in this period is emphasized and contributions of these networks to the development of culture are mentioned. The link between trade networks and urbanization is underlined. Criteria and models of urbanization in 3000 BC. are presented.

The concept of ‘monumentality’ is explained and the structures in the focused areas of this seminar are evaluated. With the examples from Hacilar, Seyitomer, and Küllüoba mounds, Anatolian settlement pattern; and with the examples from Troia, Limontepe, Thermi, and Kanlıgeçit West Anatolian, Aegean and Balkanian settlement patterns are explained. At the seminar, in which you can find information about the regimes and dynasties and in Mesopotamia and Anatolia, you can also form an opinion about the origins of the Silk Road.

Thanks to, Dr.Nihan Naiboğlu for her contributions and for being a guest to Arkeomedya Youtube channel within the scope of Archeology Conservations.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s